Kup Teraz

Ostatnio przeglądane

Producenci

Newsletter

Cypryjski Ser Halloumi PDO 250g

Halloumi to biały, półtwardy cypryjski ser, który ze względu na swój smak i właściwości uznawany jest za klejnot w koronie śródziemnomorskich serów, stanowiąc zarazem znak rozpoznawczy cypryjskiej kuchni. Cypr posiada wyłączne prawo do jego produkcji i nazwy.

WIęcej informacji

Dodaj Usuń

20,00 zł

Dodaj do listy życzeń

Halloumi to biały, półtwardy cypryjski ser, który ze względu na swój smak i właściwości uznawany jest za klejnot w koronie śródziemnomorskich serów, stanowiąc zarazem znak rozpoznawczy cypryjskiej kuchni. Cypr posiada wyłączne prawo do jego produkcji i nazwy.

Halloumi jest jednym z najbardziej znanych produktów eksportowych Cypru poszukiwanym nie tylko w krajach Unii Europejskiej czy w Stanach Zjednoczonych, ale również w krajach arabskich i Bliskiego Wschodu.

Ser ten wytwarza się z mleka owczego lub z odpowiedniej mieszanki mleka owczego, krowiego i koziego z dodatkiem mięty. Od wieków produkuje się go według tej samej receptury, ściśle przestrzeganej nawet w przy produkcji w nowoczesnych, zautomatyzowanych zakładach produkcyjnych.

Skład Halloumi to maksimum 46% wody, minimum 43% tłuszczu, 22% białka i około 3% soli. Może być bardzo długo przechowywany nie tracąc przy tym swoich właściwości.

Halloumi można podawać na niemal nieskończoną ilość sposobów. Szczególnie nadaje się do grillowania i smażenia, gdyż nie tylko nie topi się pod wpływem temperatury, ale nabiera wtedy wielu dodatkowych wybitnych właściwości smakowych. Nie kruszy się przy krojeniu go w plastry, można też trzeć go na tarce, podawać np. z makaronem, jajecznicą, czy sałatkami.

 

Sposoby podawania Halloumi:

 

  • Grillowany – Pokrojony w ok. 2,5 cm plastry ser należy opiekać na grillu ok. 2 minut z każdej strony, aż nabierze on złoto-brązowego koloru. Tak przyrządzony ser można podawać na chlebie pita, z pomidorem lub z grillowanym bakłażanem przekładając warstwy tak, aby powstała kanapka, choć grillowany Halloumi równie dobrze smakuje bez żadnych dodatków.

 

  • Smażony – Pokrojony w ok. 2,5 cm plastry ser smażyć z każdej strony ok. 1 minuty aż nabierze żółtego koloru. Przed smażeniem można zanurzyć Halloumi w jajku wymieszanym z mlekiem i odrobiną soli, i podawać na podobnie usmażonym pieczywie. Można także na patelnię z usmażonym serem dorzucić oliwki, zioła, czosnek, kapary, smażyć wszystko jeszcze ok. 1-2 min., następnie już na talerzu dodać pokrojonej papryki, skropić sosem winegret i podawać ze świeżym pieczywem.

 

  • Świeży – Tradycyjnie podaje się plastry Halloumi z chłodzącym melonem lub arbuzem, można też pokroić go w kostki i dodać do sałatki przygotowanej z papryki, czerwonej cebuli, czarnych oliwek, pomidorów, ogórków z dodatkiem oliwy. Smaczne są również koreczki z Halloumi, kiszonym ogórkiem, anchois, czarnymi i zielonymi oliwkami.

 

Halloumi ma tę właściwość, że bez względu na sposób przyrządzenia zawsze zachowa swój wyjątkowy smak i fakturę.


 

30 other products in the same category: